fbpx

Przebarwienia

Przebarwienia są znacznie zróżnicowane pod względem wielkości, kształtu czy rozmieszczenia, łączy je wspólna cecha – nadmierna aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik zawarty w skórze – melaninę. Przebarwienia mogą być zlokalizowane na różnej głębokości, dlatego też dzielą się na naskórkowe oraz takie położone głębiej tzw. przebarwienia skórne. Przebarwienia naskórkowe są łatwiejsze do usunięcia – są płytsze, dlatego wystarczy kilka zabiegów, aby usunąć je na stałe, natomiast przebarwienia skórne wymagają dłuższego leczenia.

Kwas migdałowy Mediderma

Selvert Thermal Vitaspheres-C

Pojawiają się one często po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ale nie tylko. Mogą być one również efektem ubocznym stresu, ciąży, choroby lub po prostu pojawić się w wyniku starzenia się skóry. Niestety nie dodają urody, szczególnie gdy występują na twarzy, za to na pewno dodają lat…

Przebarwienia na twarzy (hiperpigmentacje) są problemem estetycznym dotykającym wiele kobiet. Wśród rodzajów plam pigmentacyjnych wyróżnia się plamy soczewicowate, inaczej starcze, są to niewielkie brązowe plamy, lub ostudę – duże, rozlane, ciemnobrązowe plamy. Występują także przebarwienia pozapalne, będące wynikiem wcześniejszego występowania trądziku. Natomiast powstawanie piegów jest w dużej mierze zależne od predyspozycji genetycznych, a ich cechą charakterystyczną jest blednięcie zimą.

Ciemniejsze, nieregularne plamy zwykle pojawiają się na twarzy, dłoniach, dekolcie, czyli częściach ciała najczęściej eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Przyczyną ich powstawania są zaburzenia procesu syntezy i rozmieszczenia barwnika skóry – melaniny (tego samego, który jest odpowiedzialny za efekt opalonej skóry), a dokładnie jego miejscowe nagromadzenie. Dzieje się tak gdy melanocyty, zaczynają nadmiernie produkować melaninę lub gdy dochodzi do zagęszczenia się melanocytów a zawarta w nich melanina gromadzi się punktowo, zamiast równomiernie gromadzić się w skórze.

Najlepsze efekty uzyskuje się stosując terapię skojarzoną, polegającą na usuwaniu przebarwień już istniejących oraz na hamowaniu enzymów odpowiedzialnych za syntezę melaniny.